Co to jest optymalizacja strony i jak można przyśpieszyć jej działanie?
Jest to poprawienie jej elementów wewnątrz aby jeszcze lepiej mogła być wczytywana przez wyszukiwarkę.
Co możesz zrobić sam aby „posprzątać”, zoptymalizować i przyśpieszyć swoją stronę?

1. Usuń zbędne rzeczy – motywy, wtyczki, dodatki, kody, widgety, tagi
2. Zoptymalizuj zdjęcia – kompresja, usuwanie, czyszczenie
3. Wyczyść bazę danych
4. Wyczyść cache strony
5. Spam i komentarze

Lepiej zleć specjaliście:

6. Zmniejsz rozmiary HTML, JS, CSS
7. Zwiększ szybkość na urządzeniach mobilnych
8. Zapoznaj się z plikiem .htaccess
9. Wybierz wydajny i szybki hosting
10. Zmień wersję PHP na wyższą
11. Włącz kompresję gzip

Pamiętaj przed jakimikolwiek zmianami wykonaj kopię zapasową swojej strony.

[ps2id id=’akapit1′ target=”/]1. Usuń zbędne rzeczy – motywy, wtyczki, dodatki, kody, widgety, tagi

Warto zostawić jeden motyw standardowy. Czasem w czasie awarii można się na niego przełączyć.
Wtyczki są zaletą WP, ale nieużywane należy usuwać. Sprawdź czy masz nieużywane widgety, niepotrzebne kody html po nieużywanych widgetach. To samo z nieużywanymi tagami i kategoriami.

[ps2id id=’akapit2′ target=”/]2. Zoptymalizuj zdjęcia – kompresja, usuwanie, czyszczenie

Optymalizacja zdjęć przynosi najszybszy i największy efekt jeżeli chodzi szybkość ładowania strony. Jest to szczególnie ważne przy blogach i stronach, z dużą ilością zdjęć. Problem ze zdjęciami pojawia się często przy zmianach motywów. Jeżeli testowałeś sporo motywów to najprawdopodobniej masz kilkanaście wersji jednego zdjęcia. Warto pamiętać że WordPress kopiuje twoje obrazy do kilku formatów, jest to zależne od używanego motywu. Czasem mamy kilkanaście wersji jednego zdjęcia przykładowo w formacie: od miniaturki 150×150 do 800×1200.
Po pierwsze kompresja zdjęć – czyli zmniejszenie rozmiaru zdjęcia bez straty jakości.
Najpopularniejsza wtyczka to Smush.It. Jej zaletą jest to, że każdy dodawany do biblioteki obrazek będzie jeszcze dodatkowo kompresowany. Co więcej, wtyczka ta może przeprowadzić kompresję już istniejących w bibliotece obrazów. W wersji darmowej jest to 50 sztuk przy jednej sesji.

 

Wtyczek do kompresji jest oczywiście więcej. Dobra jest także Prizm, gdyż pozwala na kompresję większej ilości zdjęć za jednym razem. Przy Smush.it trzeba się uzbroić w cierpliwość i klikać ponów. Przy foto blogach może być to uciążliwe.  Wtyczka Prizm wymaga rejestracji w serwisie.
Obie wtyczki są darmowe i optymalizują zdjęcia w darmowej wersji.

 

Ostatnio polecana jest także :
Imagify wtyczka w darmowej wersji ma ograniczenie do 25 MB czyli jednorazowo możesz po rejestracji zoptymalizować około 250 zdjęć. Każdego miesiąca możesz powtórzyć optymalizację czyli przykładowo 1 lutego zoptymalizowałeś zdjęcia więc 1 marca będziesz to mógł zrobić kolejny raz ale nadal przy ograniczeniu 25 MB. Większość dobrych wtyczek do optymalizacji ma jakieś ograniczenia, zasada że nie ma nic za darmo się potwierdza.

wtyczka do zdjec

imagify

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejną rzeczą jest usuwanie zbędnych obrazów. Nieużywane obrazki powstają np. po działaniu wtyczek, nieużywanych motywów itp.
Do tego używamy min wtyczki Image Cleanup.  Włączamy ją klikając na Index Images.
Wtyczka Image Cleanup działa indeksując wszystkie obrazki, do których nie ma odniesień w bazie danych WordPressa, które nie mają metadanych, albo mają niepoprawne metadane (np. rozmiary plików). Obrazki możesz skasowania lub przenieść.

czyszczenie zdjec wordpress

Image Cleanup

[ps2id id=’akapit3′ target=”/]3. Wyczyść bazę danych

Do czyszczenia bazy danych ze zbędnych danych służy wtyczka Wp Sweep.
Pozwala na usuwanie niezatwierdzonych komentarze, komentarze do spamu, usunięte komentarze, zduplikowane treści . Optymalizuje również tabele bazy danych.

wtyczka do czyszczenia bazy danych

WP-Sweep

[ps2id id=’akapit4′ target=”/]4. Wyczyść cache strony

Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza Twoją stronę WordPress przygotowuje plik HTML z niezbędnymi do wyświetlenia strony danymi. Niestety to wymaga czasu i wydłuża czas oczekiwania na wyświetlenie. Na szczęście można to ominąć. Wtyczka WP fastest Cache przygotowuje na serwerze wspomniany plik HTML, który jest odczytywany przez przeglądarki internetowe i pozwala na szybsze wyświetlanie statycznej zawartości strony.

WP Fastest Cache

wtyczka do cache wordpress

[ps2id id=’akapit5′ target=”/]5. Spam i komentarze

Jest kilka rozwiązań najpopularniejszym wśród blogerów jest  Akismet sprawdza wszystkie komentarze i filtruje te, które wyglądają jak spam. Komentarze można przejrzeć i samemu oczyścić. Aktywuje się wtyczkę przez API. Witryny komercyjne powinny skorzystać z płatnej wersji wtyczki. Bezpłatny do zastosowań komercyjny jest Antispam Bee:

Akismet

wtyczka do spamu wordpress

wtyczka do spamu wordpress

wtyczka do spamu wordpress

Powyższe czynności możesz wykonać samemu jeżeli jesteś początkujący w WordPressie.

Lepiej zleć specjaliście:

[ps2id id=’akapit6′ target=”/]6. Zmniejsz rozmiary HTML, JS, CSS
W tej czynności także można użyć wtyczki, przy czym uwaga niektóre wtyczki tworzą przekierowania.(więcej o przekierowaniach tu)
Wtyczka Autoptimize przyśpiesza działanie strony, łączy kody JS, Css i HTML.

[ps2id id=’akapit7′ target=”/]7. Zwiększ szybkość na urządzeniach mobilnych

Tutaj wszystko zależy od motywu. Możesz także zainstalować wtyczkę do przyśpieszenia na urządzeniach mobilnych np. AMP i ją skonfigurować :

Ustawienia wtyczki Accelerated Mobile Pages to temat na osobny poradnik. Jeżeli zostaniesz moim czytelnikiem i zapiszesz się na newsletter to wyślę ją w emailu. Możesz też użyć dwóch innych wtyczek – AMP i nakładki na YOAST SEO czyli Glue for Yoast SEO & AMP.

wtyczka do przyspieszenia wordpress na mobilnych

Accelerated Mobile Pages Project

wtyczka AMP Yoast przyśpieszenie

Glue for Yoast SEO & AMP

[ps2id id=’akapit8′ target=”/]8. Zapoznaj się z plikiem .htaccess

Plik .htaccess jest odpowiada za konfigurację serwera i naszej strony.
Znajdziesz go w logując się przez FTP w katalogu publicznym swojej strony. Możemy zdefiniować odpowiednie reguły dotyczące tworzenia przyjaznych linków czy tez blokowania do zasobów serwera osobom niepowołanym. Oprócz tego możesz także :
Istnieje wiele możliwości. Z .htaccess możesz na przykład:
Utworzyć własną stronę błędu HTTP lub Przekierować odwiedzających na inną stronę.
Ważną rzeczą z którą często mamy problem są przekierowania. Jeżeli kiedyś ustawiłeś sobie wpisy na stronię z kategorią a teraz już nie chcesz, pojawi się błąd jeżeli zmienisz url. Wtedy przyda się przekierowanie 301. Więcej o przekierowaniach obejrzysz min. w tym filmie.

[ps2id id=’akapit9′ target=”/]9. Wybierz wydajny i szybki hosting

Jeżeli chodzi o ofertę firm hostingowych, to w momencie pisania tego artykułu na pewno powstaje nowa oferta któregoś z liderów.
Szybkość hostingu nie jest jedynym kryterium stąd nie mogę polecić którego z tego względu.
Warto zainteresować się ofertą :
ranking hostingów
ATTHost
Linuxpl

[ps2id id=’akapit10′ target=”/]10. Zmień wersję PHP na wyższą
Zmiana PHP na wyższą wersję może zwiększyć szybkość serwisu. Po pierwsze sprawdź jak zmienia się PHP na Twoim serwerze. Jeżeli posiadasz kilka stron na WP sprawdź czy zmiana obejmuje cały hosting bo tak przeważnie jest.

Następnie wpisz zmianę do pliku  .htaccess. WordPress do swojego funkcjonowania potrzebuje na serwerze zainstalowanego interpretera PHP.Aby zmienić wersję PHP na 7.0 należy dodać następującą komendę:
<FilesMatch „.php”>
SetHandler application/x-httpd-php70
</FilesMatch>

 

 [ps2id id=’akapit11′ target=”/]11. Kompresja gzip

O co w tym chodzi? Kompresja plików spowoduje zmniejszenie ilości danych przesyłanych z serwera do przeglądarki użytkownika.
Działa to w ten sposób, że wybrane typy plików (najczęściej HTML, CSS, JavaScript czy XML) są kompresowane przez serwer, a następnie dekompresowane przez przeglądarkę.
Rozwiązanie takie poleca się każdej stronie a szczególnie tym, którzy używają certyfikatów SSL. Certyfikaty dodają pewną ilość danych do transferu (żeby zaszyfrować przesyłane informacje) przez co wydłużają czas ładowania strony. Kompresja Gzip pozwala zniwelować ten efekt.
Jak to włączyć?
Znów pojawia się plik .htcaccess i dopisanie zmian:

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
</IfModule>

Wprowadzone poprawki i działania pozwoliły mojej stronie zwiększyć szybkość ładowania o 2 sekundy. Ostatnią analizę robiłam gdy moja strona miała czas ładowania 3 sekundy (wcześniej prawie 4).  Aktualnie jest to 2 sekundy. Do sprawdzenia szybkości strony posłuży dam darmowa strona GTMetrix oraz narzędzie Google Page Insights.

 

Na tym praca się nie kończy. Cały czas dokładamy treści i zdjęcia, więc  stronę trzeba optymalizować na bieżąco. Ważne jest aby sprawdzać oddzielnie na urządzenia mobilne i komputery. Do tego dobrze jest to połączyć z analityką z Google Analytics. Głównie chodzi o to, jak zachowują się użytkownicy i czy zostają na naszej stronie, czy jest np. odrzucana. Jest to temat na inny długi post. Jeżeli Cię interesuje to napisz w komentarzu.

źródło:
https://www.serveu.net/blog/image-optimizers-compared-smush-imagify-shortpixel.html

https://www.mateuszmazurek.pl/347,poradnik-18-sposobow-na-przyspieszenie-wordpressa-i-nie-tylko.html#przerzuc-sie-na-http2

https://wpzen.pl/porzadkowanie-i-optymalizacja-bazy-danych-wordpressa/


2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ThomasAnita Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anita
Gość

Sama kompresja zdjęc dużo daje.

Thomas
Gość

Bardzo fajny blog, szkoda, że już nie dodajecie postów.
Dla samej grafiki można byłoby tę stronę odwiedzać 😉